Omron Z-15GK55-B General Purpose Basic Switch, Drip Proof, Spring Plunger, Medium OP, Screw Terminal, 0.5mm Contact Gap, 15A Rated Current
★★★★★ 4.4 143 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by cmcris.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Sold and shipped by cmcris.de
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Omron Z-Series Standard Snap switch having 1 NO - 1 NC contacts performs switching operation by 5.3 N force with the input voltage as well as current rating of 125 - 250 VAC and 15 A respectively. Brand Name|Omron#MFR Part Number|Z15GK55B#UPC|36854263354#UNSPSC|39122243#Item|Snap Switch#Type|Drip-Proof, Standard#Voltage Rating|125 - 250 VAC#Amperage Rating|15 A#Operating Force|5.3 N#Release Force|1.12 N#Contact Configuration|1 NO - 1 NC#Actuator Type|Spring Plunger (Medium OP)#Contact Form|SPDT#Travel|2.3 mm Pre-Travel, 1.6 mm Over Travel, 0.06 mm Movement Differential#Terminal Type|Screw#Electrical Connection|Wire#Mounting Type|Side#Body Material|Silver Contact, Stainless Steel Plunger#Temperature Range|-15 to 80 deg C#Enclosure Type|IP62#Dimensions|49.2 mm Length X 17.45 mm Width#Standard/Approvals|UL Listed, CE Certified, CSA Certified#Application|Industry Including Lifts, Garages, Production Lines, Machine Tools, Automotive, Security, Domestic Goods and Vending Machines
  • Best selling basic switch boasting high precision and wide variety
  • A large switching capacity of 15A with high repeat accuracy.
  • A series of standard models for micro loads is available.l
Model Z-15GK55-B
Terminal Screw
Brand Name Omron
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 1.6 ounces
Switch Type SPDT
Contact Type Normally Closed, Normally Open
Manufacturer Omron
Actuator Type Plunger
Material Type Stainless Steel
Mounting Type Snap In Mount
Connector Type Screw
Current Rating 15 Amps
Operation Mode ON-OFF
Item Dimensions 3.94 x 7.87 x 11.81 inches
Number of Items 1
Operating Voltage 250 Volts
Specification Met UL
Connectivity Protocol X-10
International Protection Rating IP00
Global Trade Identification Number 04536854263361
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
143 ratings | 59 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (116)
4 stars
5% (7)
3 stars
2% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (16)